Thursday, April 8, 2010

4 nõuannet palgaläbirääkimisteks

Su CV oli võrratu, kaaskiri unustamatu. Sinu esimesest tööintervjuust oli parem vaid su enda teine intervjuu. Ja nüüd on su tulevane tööandja valmis sulle pakkumist tegema.

Oletame, et sa tõepoolest tahad seda töökohta. Kuidas sa kavatsed enda väärilise palgani jõuda? Läheb hea jupp aega, kuni sul tekib võimalus palgatõusu küsida, nii et praegu on sul viimane võimalus oma sissetulekut suurendada. Alljärgnevad soovitused aitavad sul kasvatada pangaarvet veel enne, kui sa oma töölaua taha jõuad.

Võta sihikule rohkem kui üks

Kerge öelda, raske teha. Aga liiga paljud inimesed panevad kõik oma munad ühe võimaliku tööandja korvi. Ära lase paljutõotaval intervjuul takistada sind enamat otsimast - õigupoolest peaks sel olema vastupidine mõju. Mõtle: mida rohkem tööintervjuusid sul on, seda paremini sa neid tunned ja seda enesekindlamaks muutud. Nii kasvab lootus saada mitu tööpakkumist. Ja paks patakas tööpakkumisi annab sulle palgaläbirääkimistel tubli edumaa.

Tea, mida sa väärt oled

Sul tuleb oma uue töökoha turuväärtust põhjalikult uurida. Pea meeles, et üks põhilisi infoallikaid on firma, mis sulle tööpakkumise tegi! Uuri tähelepanelikult kogu infot, mis nad sulle annavad, eriti vihjeid. Kui väga nad tahavad seda ametikohta täita? Kas intervjuu käigus selgus lisavastutust, millega sa palganumbrit uurides ei arvestanud? Hea informeeritus tööandja olukorrast aitab su palgaläbirääkimistele kõvasti kaasa.

Varustatud üksikasjalike teadmistega töökohast ja tööandjast, pead sa panema paika realistlikud palgapiirid. Kasuta võimalikult palju allikaid, et määrata kõige uuem ja täpsem turuväärtus. Ära paku lihtsalt numbrit. Püüa mõista, mis mõjutab õige palga suurust, nii et sa oled valmis arutama ka üksikasju. Ja siis ole valmis vait olema.

Läbirääkimiste võti: hoia kõrvad lahti

Kui sa oled läbirääkimisteks ettevalmistatud, on sul pika jutuga väga vähe võita. See on tähtis juba kõige esimesest intervjuust peale (ära isegi mõtle konkreetset numbrit küsida!), kuid muutub veelgi olulisemaks pärast seda, kui nad tõepoiolest sulle töökohta pakuvad. Sinu teadmised on jõud. Ära jaga seda tasuta, kasuta infot enda heaks.

Kui sa kuuled esimest korda tööpakkumist, mõtle selle peale. Kui summa on oodatust madalam, ära paanitse. Sul on vaja rohkem infot, mitte üksnes rohkem raha. Tööandja pakkumisel on loogilised põhjused, küsi nende kohta - ja kuula! Pea meeles: ära kunagi vasta enne, kui oled vajaliku info kätte saanud. Selles pokkerimängus on täiesti lubatav küsida, millised on ettevõtte kaardid. Kui vaja, näita neile enda omi. Ole valmis arutlema nende pakkumise ja sinu ootuste erinevuse üle.

Kui pakkumine vastab sinu ootustele või isegi ületab neid, katsu jällegi hoiduda paanikast. Küsi ikkagi põhjendust, miks sulle just niisugust palganumbrit pakutakse. Kuula hoolega ja pööra tähelepanu detailidele, mis võivad vihjata edasistele võimalustele. Aga ole ka ettevaatlik. Su tulevane tööandja on tõenäoliselt teinud sama palju uurimistööd kui sa ise, nii et ära teeskle, nagu oleksid oodanud paremat pakkumist. Sellegipoolest võib sind üllatada, kui veenev on mõnikord vaikus. Mõeldes järele iga pakkumise ja iga infokillu üle, mis sulle läbirääkimistel anti, võib su mõtlik vaikimine kutsuda esile veelgi parema pakkumise.

Hoia oma suhtumine vaos

Ära unusta, et läbirääkimised peaks meenutama võimalikku abielu, mitte lahutust. Tööpakkumise ja palgaläbirääkimiste ideaalne tulemus ei piirdu vinge palgaga, sa tahad ka alustada tervet töösuhet, mis tugineb vastastikusele lugupidamisele. Sa ei pea tõmbuma kaitsesse ega muutuma ülbeks. Lase oma uurimistööl, kogemustel ja oskustel enda eest kõnelda. Su tugevad läbirääkimisoskused peaks näitama uuele tööandjale, et nad palkavad töötaja, kes mõistab ajada äri ja suhelda inimestega.

Jällegi on läbirääkimised su viimane ja parim võimalus kuulata ja mõelda otsuse üle võtta vastu uus töökoht ja muuta oma elu. Ära lase pettumusel või ärritusel välja paista. Ja ära karda küsida lisaaega järelemõtlemiseks. Kui see protsess läbi saab, tuleb sul elada tehtud otsusega ning vastavalt kokkulepitud tingimustele. Ära kiirusta.

Kui sa oled valmis, enesekindel ning kasutad pidevalt õiget infot enda kasuks, istud sa eduka lõpu suunas liikuvate läbirääkimiste roolis.



1 comment:

  1. Jürgen, kas võikste saata oma e-maili kontakti mulle janar[at]rahakool.ee.

    Sooviksin Teiega kontakti saada.

    ReplyDelete